Silinen verilerin geri getirilme işlemi programsız ciddi zahmet isteyen bir iştir. Dolayısıyla hem zamandan kazanmak hem de verileri kurtarma işlemi için ücretsiz olarak kullanabileceğiniz veri programları internet ortamında yer almaktadır. Her bilgisayar kullanıcısının bilgisayarında mutlaka olması gereken programlardan olan veri kurtarma programları oldukça işe yarar programlardır. Bu sayede hiçbir verinizi kaybetmeden kurtarabilirsiniz.

Şüphesiz, veri kaybı işletmelere her yıl milyarlarca dolara mal oluyor. Evet, bu sorunu çözmek için sabit diskler buradalar, ancak yine de bunlar güvenilir kaynaklar değil. Ancak, BT uzmanlarının önemli verilerini yedeklemeleri gerekir.

Silinen dosyalar genellikle sabit disk veya USB sürücüsünde, medya kartında ya da akıllı telefondadır.  Biraz araştırma yapılarak bulunacak dosya kurtarma yazılımları ile silinen dosyalar kurtarılabilir. İnternette bulunacak her uygulamanın farklı özellikleri vardır. Bazı uygulamalar, lisans ücreti ödendiğinde bütün özelliklerini kullandırtırken, birçoğu ise belli bir boyuta kadar olan silinen dosyaları kurtarabilir.

Yanlışlıkla dosya silmek ya da silinen dosyaya yeniden ihtiyaç duymak bilgisayar kullanan çoğu kişinin başına gelmiştir. Birde silinen dosya önemli ise, ortalık resmen toz duman olur. Böyle bir durum ile her an karşılaşma riski olmasından dolayı, öncesinde hazır olmakta yarar var. İnternette silinen dosyaları kurtarmaya yardımcı olacak ücretsiz birçok dosya kurtarma programı bulunuyor.